Kommunist yapilanma ve Aydinlanma süreci ve bizim özelestiri

Aydinlanma (acikliga kavusturma) sürecini organize eden belirleyici olan yoldaslar bu aciklamayi yapiyorlar. Birlikte karar vermenin geregi olarak ortak aciklama. Aydinlanma (acikliga kavusma9 sürecinde organize edilen toplantilara yada tartismalara katilmanin ön  kosulu degldir. Acikliga kavusma sürecini ortak organize edenler olrak, üzerinde anlastigimiz, ortak karar mermenin politik temellerini olusturmaktadir.

Biz almanyanin degisik yerlerinde olusan komünistleriz, bizim ortak dünya görüsümüz ise marksizim-lenimizim. Bizim istegimiz, bu toplumsal iliskileri devrimci bir sekilde degistirmek. Buna neden olan, insanligin cogunlugun aci cektigi bugünkü durumun, zorla uygulanan kapitalist üretim iliskilerinden kaynaklandigi ve bunun reformlarla asilamayacagi gercegidir.

Bizim tesbitimize göre, almanyada gercek sinif mücadelesi sürdürecek, isci sinifinin kendi örgütlenmesini ileri götürecek ve perspektif sunacak, bu gün henüz devrimci bir komünist parti yoktur. Bazilarimiz henüz var olan komünist hareket örgütlenmelerinde yer aliyorduk, digerlerimiz bu örgütlenmeler disinda politik aktifdik. Simdi birlestik ve sistematik olarak almanyada komünist parti örgütlenmesini planliyoruz. Bu, isci sinifinin devrimci örgütlenmenin basarilmasi, hemen birden olmaz, bu ancak komünist strateji ve pratigin önemli sorularinin acikliga kavusmasiyla olacak istir.

Komünist hareket dünya capinda derin bir Kriz icinde. Bu krizin nedenleri ise revizyonist anlayisin yayginlasmasi, hareketteki opotunist konzeptler ve karsidevrim 1989/90 daki basarisi ki buda sonucta komunist hareketteki revizyonist anlaysin sonucundan baska bir sey degldir.  Mevcut var olan örgütler krize yönelik ikna edici cevap vermiyorlar.  Eski konzeptlerinin elestirel bir degerlendirmesine oldukca kapalilar ve devrimci yenilenmeye karsilar.

Bu kapaliligin kirilmasi, ne kadar uzun vadeli ve sabirlida baksak, bizin acimizdan sonucsuz kalmistir. Evet, almanyada komunist parti olusturma ugruna gösterilen simdiye kadarki cabalar basarisiz kalmistir. Nedenlerden biris, var olan hareketle krizin nedenlerini bilimsel analiz edemediler ve bundan dolayida revizyonizim ve oportunuizmden kurtulamadilar.

Sonucsuz kalan bu deneyimler ve tarih bilimsel olarak degerlendirilecek. Ayni zamanda bizim icin acil olan, aktuel bir Emperyalizim analizi, sinifin durum ve bilinc seviyesi, sendikalarin rolü ve bizim onlarla iliskilermizdir. Bu ve baska Sorunlar aydinlanma( acikliga kavusma) sürecinde tartismaya acilmalidir. Tartisma sadece teorik bir karakterde olmamali ama komunist parti olusturmanin partik kosullarini yaratmaya hizmet etmedilir.

Acikliga kavusma süreci bizim hedeflerimizi paylasan herkese acik. Baska örgütlenmelerde hala yer alan yoldaslarda bu sürece katilabilirler. Bu sürecin kendinden ve karakterinden kaynaklanan bir sinirlamada var. Bu nedenle simdiden, sürecin isleyis planini gösteren, bir kac ortak tavir belirtiyoruz.

Birincisi: Biz, sadece bir teorik tartisma süreci degil ama aynizamanda pratik bir insa sürecinden yana olma konusunda, hem fikiriz. Biz bu teorik tartisma sürecinde icerisinde komünist pratiklede ilgilenecegiz, ki böylece kendi pratigimizi analiz edelim ve kitlesel sinif hareketi icin gerekli icin olacak yeni konzeptler gelistirelim.

Ikincisi:Biz, Trockizm ve Maoizm gibi, opotunizmin ve revizyonizmin her türlü oyunlarini reddediyoruz.Bunlarin bicimlerini, iceriklerini ve fonksiyonlarini gelecekte daha yakindan analiz edecegiz. Biz, isci sinifinin devrimci özne oldugunu, komunist partinin öncülügüne ve proleterya dikdatörlügünün sinifsiz topluma geciste tek secenek olduguna karsi cikan, bütün  ideolojileri reddediyoruz. Biz, demokratik sosyalizmin devrimciler icin gerekli örgütlenme prensipleri oldugunu düsünüyor ve her türlü fraksiyonlasmalari reddediyoruz.Ayni zamanda

komunist partinin uygulayabilecegi her türlü mücadele bicimlerini uyuglamayi öngörüyoruz.

Simdiye kadar sosyalizmi reddeden, Sovyetlere karsi düsmanca tavir alan, mesela „ Sosyalemperyalizim“ yada „Devletkapitalizmi“ gibi tanimlamalara karsiyiz. Anti komünist mücadele terimi olan „Stalinizmi reddediyoruz“:

Ücüncüsü: Aydinlanma sürecini baslatmamizda belirleyici neden olan, Sosyalizme geciste „tekelci olmayan gecis süreci „ yada „ demokratik ara dönem“ gibi anlayislari reddetmemizdir. Bizim düsüncemize göre, Sosyalizim icin mücadelede bir ara döneme gerek yoktur, fakat sosyalist devrim bugün direkt önümüzdeki amac olmak zorundadir. Kapitalizmin reformlarla asilmasini öngören düsünceler, sancili ve tehlikeli Oportunizim yaratti. Bizim icin yasam, bicimlerini düzeltme mücadelsi yiginlari örgütlemek ve sinif bilicini artirmak icin birer aractir,asla asil amacimiz degildir.

Dördüncüsü: Bizim düsüncemize göre Sosyaldemokrasi, isci haraketi icerisinde bulunan devrimci potansiyeli mevcut sisteme uyumlu hale getirme, görevi üstleniyor.Onlarin ideolojik ve kurumsal etkileri ve bunun sonucu yaptiklari sistem savunuculugu ve bu anlamda karsi devrimci rolleri, bizim onlara karsi uzlasmaz tavrimizi belirliyor.

Besincisi: Bizim düsüncemize göre, böyle bir aydinlanma süreci, henüz mevcut var olan örgütlenmeler icerinde sürdürülemez, bu nedenle onlardan bagimsiz bir bicimde sürdürülmek zorundadir.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.